Ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΑΙΑΝΤΑ (6 ΙΟΥΝΙΟΥ 1999)

Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΩΝ ΑΠΡΟΟΠΤΩΝ... (ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ...)

Οι συμμετέχοντες στη μεγάλη νίκη (από αριστερά): Χρήστος Τσούλος (προπονητής) , Γιάννης Μπαλάσκας, Νικήτας Τζιάβας , Κώστας Τσούλος (Ψηλός) , Μαρίκα Τσούλου , Πάρις Λυρίτης , Τάσος Λιάκης , Γεωργία Κορδοπάτη, Γιώργος Τσούλος, Κώστας Κορδοπάτης, Νίκος Μιχαλόπουλος, Κώστας Τσούλος(Ντίνος), Μάριος Τσούλος.

Στο τουρνουά "Fair play" που ξεκίνησε αρχές του 1999 έλαβαν μέρος οι ομάδες: Απρόοπτοι, Απαράδεκτοι, Lions, Warriors, Liverpool, Αίας, Lazio, Gamma Ray. O συναγωνισμός ήταν πραγματικά πολύ σκληρός, με εξαίρεση τους Warriiors οι οποίοι έπαιζαν και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα όπου και πήραν την δεύτερη θέση. Τα παιχνίδια ήταν συναρπαστικά και αμφίρροπα. Στην τελική κατάταξη οι Απρόοπτοι πήραν την τρίτη θέση και στον ημιτελικό είχαν να αντιμετωπίσουν τον Αίαντα που πήρε τη δεύτερη θέση.
Έτσι την Παρασκευή 6 Ιουνίου 1999 στις 9 το βράδυ έγινε το ιστορικό παιχνίδι. Η μάχη της κερκίδας είχε κερδιθεί κατα κράτος από το Fan club που σύσσωμο έδινε τον δικό του αγώνα. Το παρών στις κερκίδες έδωσαν οι: Γεωργία Κορδοπάτη, Μαρίνα Οικονόμου, Δήμητρα Οικονόμου, Μαρίκα Τσούλου, Μαρία Δερνίκου, Ασπασία Κορδοπάτη, Ελένη Αλεξανδροπούλου, Μιχάλης Καλλιάνος, Μαρία Γκούμα, Τάκης Τσούλος, Θοδόσης Καζάς, Κοσμάς Γιακουμάτος και πολλά άλλα μέλη.
Ο προπονητής Χρήστος Τσούλος αφού έδωσε τις τελευταίες οδηγίες έστειλε στον αγωνιστικό χώρο τους: Τάσο Λιάκη (τερματοφύλακα), Κώστα Τσούλο (ψηλό), Κώστα Τσούλο (Ντίνο), Γιάννη Μπαλάσκα και Νικήτα Τζιάβα, ενώ σαν αλλαγές χρησιμοποίησε και τους Πέτρο Κροντήρη και Πάρι Λυρίτη. Στον πάγκο επίσης ήταν και οι Κώστας Κορδοπάτης, Νίκος Μιχαλόπουλος και Μάριος Τσούλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αλλά οι Απρόοπτοι αιφνιδιάστηκαν από την πρώτη επίθεση του Αίαντα και δέχθηκαν ένα αναπάντεχο γκόλ (0-1). Όμως η ομάδα ήταν αποφασισμένη. Το μάτι των παικτών γυάλιζε. Γρήγορα ανέκαμψαν και άρχισαν να πιέζουν και έτσι η ισοφάριση δέν άργισε να έρθει. Σκόρερ ο Πέτρος ο Κροντήρης με δυνατό σούτ(1-1). Αλλά και ο Αίαντας απάντησε κερδίζοντας ένα κοντινό και 3 μακρινά πέναλντι, που όμως κανένα δεν μπήκε γκόλ. Και λίγο πρίν το ημίχρονο η υπεροχή των Απρόοπτων καρποφόρησε με τον Γιάννη το Μπαλάσκα που πέτυχε το 2 - 1 κατορθώνοντας να νικήσει τον καταπληκτικό αντίπαλο τερματοφύλακα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με αυτό το σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν δραματικό. Οι Απρόοπτοι δημιουργούσαν και έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Και ο Αίαντας απειλούσε με τα μακρινά πέναλντι που κέρδιζε αλλά ο Τάσος ο Λιάκης βρισκόνταν σε μεγάλη μέρα μην επιτρέποντας να ευστοχίσει κανένα από τα 5 που εκτελέσθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τελευταίο 10λεπτο ο Κώστας Τσούλος (Ντίνος) πετυχαίνοντας το 3 -1 φάνηκε να τελειώνει το μάτς. Όμως ο Αίαντας μείωσε σε 3 - 2 και η αγωνία επανήλθε. Για λίγο όμως αφού αμέσως μετά πάλι ο Κώστας Τσούλος (Ντίνος) ξαναχτύπησε(4-2). Στο τελευταίο λεπτό ο Αίαντας με κοντινό πέναλντι μείωσε στο τελικό 4 - 3. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Απρόοπτους να σκαρφαλώνουν στα κάγκελα, να σφιχταγκαλλιάζονται με τους οπαδούς τους και να πανηγυρίζουν τρελά τη δίκαιη νίκη. A FEW SECONDS AFTER THE SEMI-FINAL GEORGIA (THE HONORARY PRESIDENT AND THE OFFICIAL NURSE OF THE TEAM ) AND MARIKA (YOUTH PRESIDENT) ARE CELEBRATING